avatar

İnternet Üzerinden Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? - Resimli Anlatım

08/03/2021
admin

Teknoloji artık hayatımızın her alanına girdi. Özellikle internetin ve cep telefonlarının iş birliği yapması ile bu süreç daha da hızlandı. Artık akıllı cep telefonlarımız ile her istediğimizi yapabiliyoruz. Alışveriş yapmak istediğimizde hemen cep telefonuma sarılıyoruz, bir şey araştırmak istediğimizde hemen cep telefonuna sarılıyoruz, bir yere gideceğimiz zaman gideceğimiz yeri hemen cep telefonundan araştırıyoruz. Öyle ki yiyeceğimiz yemeği bile artık cep telefonumuzdan sipariş ediyoruz. İnternet, firmaların özelliklede şahıs firmalarının kurulmasını da kolaylaştırdı. Artık vergi dairesine gitmeden oturduğunuz yerden, evden internet üzerinden şahıs firması kurmak mümkün. Normalde bir kişi ahıs firması kurmak istediği zaman mutlaka bir mali müşavir yada muhasebeci ile anlaşıp işlemleri kendi adınıza onların yapması gerekirdi. Ama 2019 yılından itibaren artık şahıs firmamızı kendimiz internet üzerinden kurabiliyoruz.

İnternet Üzerinden Şahıs Firması Kurulabilir mi?

Evet artık internet üzerinden herhangi bir mali müşavir yada muhasebeci olmadan kendi şahıs firmamızı internet üzerinden kurabiliyoruz. Bunun için iki şey yapmamız gerekiyor. Bunlar;

  1. Kimlik bilgilerinizle interaktif vergi dairesine kayıt olmanız
  2. E-devlet şifremiz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

Oturduğunuz yerden, evinizden internet üzerinden şahıs şirketinizi nasıl kuracağınızı adım adım görseller üzerinden anlatmaya çalışacağız.

1- İnteraktif vergi dairesine giriş yapıp aşağıdaki menüleri tıklayarak 1. Adıma ulaşıyoruz.

İşlemler Sicil Bildirimleri  İşe Başlama Bildirimi

İşe Başlama Bildirimi

2-Karşımıza gelen ekranda 1’den 5’e kadar olan adımlarda bizden izlenen bilgileri giriyoruz.

1-Adım: İş yeri adresinizi, kayıtlı olacağınız vergi dairenizi ve hizmet vereceğiniz faaliyet kodunu seçin. Şirketinizin adresinin illaki fiziksel bir iş yeri adresi olmasına gerek yok. Ev adresinizi veya kiralamış olduğunuz sanal ofisin adresini yazabilirsiniz. Kiralamış olduğunuz sanal ofisin hangi vergi dairesine bağlı olduğunu bilmiyorsanız kendilerine sorarak yada arama motorlarına adresinizi yazarak hangi vergi dairesine bağlıyım diye yazıp arattığınızda bağlı bulunmanız gereken vergi dairesi ismini görebilirsiniz. İstenen bilgileri girdikten sonra ileri düğmesine tıklayın.

internet-uzerinden-sahis-firmasi-kurma-birinci-adim

2.Adım: Gelen ekrandaki soruları cevaplıyoruz. işçi çalıştıracaksanız Evet, İşçi çalıştırmayacaksanız hayır, şirket kuracağınız iş yeri size aitse Evet, değilse Hayır, stopaja tabi ödemeleriniz olacak mı  sorusuna ise üç aylık olan dönemi  seçip işaretleyin ve ileri düğmesine tıklayın.

internet üzerinden şahıs firması kurma ikinci adım

3.Adım: Bu adımda vergilendirme usulümüzü seçmemiz isteniyor. Bu kısımda basit usulü mu yoksa Gerçek usulümü seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bir mali müşavir yada muhasebeciden yardım almanızı tavsiye ederim. Seçtikten sonra ileri düğmesine tıklayın.

internet üzerinden şahıs firması kurma üçüncü adım

4.Adım: Bu ekranda işe başlama tarihinizi girmeniz istenir. Buraya işe başlayacağınız tarihi yazın. Eğer geri dönük bir tarih yazacaksanız bunun bir aydan fazla bir tarih yazmamanız gerektiğini bilin. Bu ekranda göreceğiniz üzere “İşe başlama bildirimi, işe başlama tarihinden itibaren 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süreden sonra yapılan bildirimler için Vergi Usul Kanunu’nun 352.maddesi gereğince 1.derece usulsüzlük cezası uygulanacaktır” uyasına dikkat edin. Sonra ileri düğmesine tıklayın.

internet üzerinden şahıs firması kurma dördüncü adım

5.Adım: Bu ekranda istenen iletişim bilgilerini yazın.

internet üzerinden şahıs firması kurma beşinci adım

Bu bilgileri girip kayıt ettikten sonra sistem üzerinden size “…. tarihinde …. müdürlüğünden yoklamaya gelinecektir” diye mesaj veya mail geliyor. Bu mesaj veya mail genelde hemen geliyor. Ama sunucu yoğunluğuna bağlı olarak2/3 gün içerisinde gelebileceğini unutmayın. Burada gerçekten bir firma kurulup kurulmadığını anlamak için bir görevli yukarıda işyeri adresi olarak yazdığımız yere geliyor ve kontrol ediyor. Belirtilen tarihte orada olmanızı tavsiye ederim. Yoklama tamamlandığında aşağıda görmüş olduğunuz form tutulur ve imzalamanız istenir.

e-yoklama imza formu

Yoklama işlemini de başarıyla geçtikten sonra kuruluş işleminiz başarıyla gerçekleşiyor. Şirketinize ait vergi levhanızı interaktif vergi dairesi sistemi üzerinden indirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonrasını mutlaka bir mali müşavir veya muhasebeci ile yapmanız gerekiyor. Vergi levhanızı indirdikten sonra beyannamelerinizin verilmesi gerekiyor. Beyannamelerimizi kendimiz veremiyoruz. O yüzden bir mali müşavir veya muhasebeci ile anlaşmanız gerekiyor.

İşyeri Kira Kontratı Damga Vergisi Beyannamesi İşlemleri İnternet Üzerinden Nasıl Doldurulur?

Kuruluşta kira sözleşmesinin damga vergisinin de beyan edilerek ödenmesi gerekiyor. Kira sözleşmesinin damga vergisini ödemek için vergi dairesine gitmenize gerek yok. Damga vergisi beyannamesini doldurup, interaktif vergi dairesinden indirdikten sonra tahakkuk fişi ile birlikte  internet bankacılığı kullanarak veya herhangi bir bankaya giderek ödeyebilirsiniz. Aşağıda nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

işyeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi

    Damga vergisi için öncelikle form doldurulup kira kontratı ile beraber çıktı almanız gerekiyor.

    - İnteraktif sayfasında İşlemlerimDilekçe/Bildirim/İşlem BaşlatDiğer seçeneğini seçin.

    - Gelen ekrandan tüm Vergi Dairesi kısmını, sonra da  iş yeri adresinizin bağlı olduğu vergi dairesini seçin;

işyeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi birinci adım

    - Dilekçe cevabımızın gelmesi için; ikametgah adresi yada farklı bir adres seçin;

işyeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi ikinci adım adım

       - Dilekçe metni yazan bölüme durumunuzu anlatan özet  bir yazı yazmamız gerekmekte (örneğin; şu adreste firma kuracağım. Adres için kira kontratına göre hazırlanmış damga vergisi formunun işleme alınması gibi).

 - Doldurmuş olduğumuz damga formu ve kira kontratını bir tarayıcıdan taratıp yükleyin. Bu kısımda tarattığınız dosya boyutunun 1 MB geçmemesine dikkat edin.

işyeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi üçüncü adım

Gördüğünüz gibi İnternet Üzerinden Şahıs Firması Kurmak, sonrasında ise İşyeri Kira Kontratı Damga Vergisi Beyannamesi vermek son derece kolay. Belki ilk defa yapacağınız için zor ve karışık gelebilir. Ama bu görsellerle hazırlanmış makalemizi dikkatlice okuyup adım adım ilerlerseniz zorlanacağınızı sanmıyorum.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Şirketi Kurulurken İstenen Belgeler ile ilgili makalemizi mutlaka okuyun.

En Detaylı Şahıs Şirketi Kurma Rehberi: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, Şahıs Firması Kurma Maliyeti 2019

İnternet Üzerinden Şahıs Firması Kurmak Mümkün mü?” makalesi  ile ilgili duygu, düşünce ve sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Verdiğimiz bu bilgilerin kendi tecrübelerimize dayalı tavsiye niteliğinde bilgiler olduğunu, anlatılan ekranlar üzerinde değişiklik yapılmış olabileceğini ve mevzuat açısından değişiklikler yapılıp bizim bunları takip edememiş olabileceğimiz ihtimallerini göz önünde bulundurun. Bu konuda  işin uzmanı olan bir mali müşavir veya muhasebeci  desteği almanızı tavsiye ederiz. Bu makale de anlattığımız bilgilerin daha çok kişi tarafından özellikle de arkadaşlarınız tarafından da öğrenilmesi için Hemen Şimdi Paylaşın. Unutmayın,

Paylaşmak Mutluluktur.

Etiketler

Bilgi

Yorumlar Yorum Yap